Live – Mest populære fodboldnyheder

Patrick Andersen

Travl sommer i Tottenham

Tottenham kan få en travl start på transfervinduet, hvor Jan Paul van Hecke, João Palhinha og Savinho er blandt de mulige forstærkninger, mens Cristian Romero og Luka Vuskovic kan være på vej væk fra klubben.

Tottenham står foran en sommer med store beslutninger, og meget tyder på, at Cristian Romero kan være blandt de profiler, der forlader klubben. Samtidig arbejder manager Roberto De Zerbi på at sætte sit præg på truppen efter en sæson, hvor Spurs sluttede på en skuffende 17.-plads.

Andy Robertson og Marcos Senesi er allerede ankommet på fri transfer, men De Zerbi lagde ikke skjul på efter sæsonens sidste kamp, at der venter flere ændringer.

“Vi har 10, 11 eller 12 spillere, som er gode nok til at blive. Gode spillere, men især gode mennesker. Derefter skal vi supplere truppen med spillere fra den øverste hylde,” siger Tottenham-manageren.

Ifølge football.london kan de kommende dage blive afgørende for flere navne.

Jan Paul van Hecke er blandt de spillere, De Zerbi ønsker at hente. Brighton har allerede afvist to bud, men hollænderen kender manageren fra tiden på sydkysten, og Tottenham ser den 26-årige forsvarer som en nøglespiller i et nyt forsvar.

Van Hecke antydede selv for nylig, at fremtiden allerede er afklaret.

“Jeg har gjort det meget klart, at jeg gerne ville have afklaring før VM, og det har jeg også fået. Lige nu handler det bare om at spille et så godt VM som muligt. Derefter vil det hele nok blive tydeligt for alle,” siger han.

En ankomst til Van Hecke vil samtidig øge sandsynligheden for et farvel til Cristian Romero. Den argentinske verdensmester døjede med en knæskade i slutningen af sæsonen, og selv om rygterne om Manchester United er blevet afvist, forventes der fortsat interesse for den 28-årige forsvarer.

Et andet navn, som kan blive påvirket af Tottenhams aktivitet, er Luka Vuskovic. Den 19-årige kroat imponerede på lejeophold i Hamburger SV med seks mål i 28 Bundesliga-kampe, og The Athletic har tidligere berettet om et Brighton-bud på omkring 30 millioner pund.

Tottenham foretrækker angiveligt endnu et lejeophold, men et stærkt VM kan ændre planerne.

På midtbanen håber klubben fortsat på at gøre João Palhinha permanent. Portugiseren var udlejet fra Bayern München i sidste sæson, og aftalen indeholder en købsoption på 25,8 millioner pund.

“Jeg har altid været ærlig omkring mine tanker. Fra første dag har jeg følt mig hjemme. Fansene, stemningen og klubben. Hvem ønsker ikke at spille for Tottenham og blive her? Jeg har alt her,” siger Palhinha.

“Men det er lidt som et ægteskab. Jeg kan bare sige, at jeg virkelig gerne vil blive, og jeg har nydt min tid her, selv om det har været en svær sæson.”

Længere fremme på banen er Savinho igen blevet sat i forbindelse med Tottenham. Den brasilianske kantspiller har endnu ikke fået sit store gennembrud i Manchester City og scorede blot ét Premier League-mål i sidste sæson.

Med Pep Guardiolas afgang og usikkerhed omkring den kommende manager kan et klubskifte blive en mulighed. Trods en prisseddel på omkring 60 millioner pund ser interessen fra Tottenham ikke ud til at være kølnet.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder