Live – Mest populære fodboldnyheder

Daniel Hvalsø Carlsen

Trænerskifte ændrede intet: FÆRDIG i Brøndby

Sean Klaiber træner med i Brøndby IF i sommervarmen.

Men planen er klar: Backen skal sælges i dette transfervindue.

Således får hollænderen med Surinam-aner ikke en ny chance i klubben efter at være smidt helt ud af truppen af den forrige træner Steve Cooper.

Nuværende Brøndby-træner, Thomas Nørgaard, har således udlagt teksten til TV2, som ikke er til at misforstå.

– Han har som alle mulige andre spillere i truppen haft en snak med mig og Julius (Ohnesorge, fodbolddirektør i Brøndby, red.) i forhold til, hvordan vi ser det sportslige grundlag, som det er nu og her, og så har han fået at vide, at han er en del af vores træningsmiljø, hvor vi selvfølgelig faciliterer det bedste, vi kan for ham, som vi gør for de andre, og så har vi en intention om, at Sean skal finde et andet sted at spille fodbold.

Sean Klaiber er færdig i Brøndby. Hvis ikke der findes en købende klub her til sommer, kan han se frem til ingen kampe at få – eller at blive lejet ud i det tilbageværende år af kontrakten.

Der har været gættet løs på, hvad Sean Klaiber præcis gjorde for at blive smidt af holdet i foråret. Men den helt nøjagtige udlægning mangler vi stadig at få.

Det efterlader et hul på højre back, som andre spillere kan sigte efter at lukke. Hvis da ikke Brøndby købet en ny spiller ind til netop denne plads.

Vi mangler dog stadig at få at se, hvilken formation, Thomas Nørgaard mestendels vil gøre brug af i Brøndby.

Bliver det 4-4-2, 3-5-2 eller noget helt tredje?

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder