LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Frankrig: Ligue 1
Stade de l'Abbé Deschamps
FT
1 - 2
(0 - 1)
Auxerre
Monaco
J. Casimir (68)
T. Minamino (45), S. Karim (73), G. Ilenikhena (89)
Patrick Andersen

Svær start på sæsonen for dansk landsholdsspiller

Lørdag var Biereth igen starter for Monaco i udekampen mod Auxerre, som endte 2-1 til monégaskerne. Angriberen arbejdede flittigt, lavede mange løb og bidrog defensivt, men målet udeblev for fjerde kamp i træk. Statistikken taler sit tydelige sprog: på 253 spillede minutter har han kun affyret fire skud mod mål.

Biereths manglende produktivitet kan delvist forklares med ændringer i angrebet. Breel Embolo, som sidste sæson fungerede som en vigtig makker og samarbejdspartner, blev solgt til Rennes i sommer, og det har ændret dynamikken på holdet. 

Hans nye makker, Folarin Balogun, har et andet spilstil, og parret skal stadig finde den rette kemi på banen. Træner Adi Hütter ser dog positivt på udviklingen: "Jeg føler, de bliver bedre sammen," lød det efter kampen.

Hvor hurtigt Biereth og Balogun kan opbygge et effektivt samarbejde, kan blive afgørende for Monacos succes denne sæson, især med George Ilenikhena, der scorede kampens afgørende mål mod Auxerre, endnu ikke fast som starter.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder