Storklub forbereder nyt bud på Osorio
Transfervinduet er åbent, og det giver en højere frekvens af rygter om spillere, der tiltrækker sig både interesse og til tider bud.
En af de spillere er FC Midtjyllands offensivspiller Dario Osorio, som lader til at være en ret ombejlet herre.
Senest har Benfica angiveligt prøvet sig af, men midtjydernes krav fik dem efter sigende til at trække følehornene tilbage.
Dog ser det ud til, at de ikke er helt færdige. Ifølge det chilenske medie BioBioChile, så er Benfica kommet på banen igen.
Lissabon-klubben er i gang med at forberede et nyt bud på spilleren, der vil inkludere mere attraktive og lettere opnåelige bonusser i håb om at få forhandlingerne på plads, inden transfervinduet lukker.
Det bliver endvidere påpeget, at klubber som Sevilla, Frankfurt og Brighton også skulle have forhørt sig. Dog uden at komme med konkrete bud.
Osorio kom til FCM for to år siden, og han har spillet 65 kampe på tværs af alle turneringer, hvor han har scoret 15 mål.
Dario Osorio har kontrakt med klubben fra heden frem til sommeren 2028.