LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Jeppe Syndergaard Jensen

Stjerne vil til Liverpool - Men hans agent har kontakt med Man United

Den 21-årige franskmand vil gerne til Anfield. Men hans agenter har været i konkrete forhandlinger med rivalen, Manchester United.

Der er mange rygter forud for det kommende sommer-transfervindue. Og i Premier League florerer rygterne især omkring de nykårede mestre fra Liverpool. Nu melder mediet, TEAMtalk, at Lyon-spilleren, Rayan Cherki, er “ivrig efter et skifte til Liverpool”

Selvom Lyon-profilen vil til Anfield, er hans agent i forhandlinger med Manchester United. Dét meddeler en rapport fra GiveMeSport, der også nævner, at der er interesse fra flere Premier League-klubber. Men ifølge rapporten skulle Cherkis agenter altså have taget direkte kontakt til Old Trafford-klubben. 

Prisskiltet lyder på beskedne 25 millioner pund for Lyon-stjernen. Den 21-årige franskmand er allerede enormt erfaren og har spillet 182 kampe for Lyon, hvor han har scoret 29 mål og leveret 44 assists. 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder