Live – Mest populære fodboldnyheder

Redaktionen

Ståle: Vi bliver bedre

FC København synes uovervindelige for tiden, men klubbens norske cheftræner er overbevist om, at holdet kan blive endnu bedre.

César Santin, Dame N’Doye, William Kvist, Johan Wiland og Martin Vingaard har alle vist skræmmende styrke og høj international klasse i denne sæson, men fremtiden tegner endnu mere lys for FC København, der kun bliver stærkere ifølge løvernes konge, Ståle Solbakken.

-Der er rigtigt meget mere at bygge ovenpå. Både hos mine spillere individuelt og hos holdet som helhed, siger Ståle Solbakken til Sporten.dk, og fortsætter,

– Vi bliver helt sikkert bedre – en god del bedre endda, fastslår Ståle Solbakken efter hans hold lige har savet endnu en af de danske klubber midt over.

– Skiftet fra Barcelona til Silkeborg var hårdere psykologisk end fysisk, men vi var gode til at skrue hovederne på plads, for hvis vi skal være ærlige, så er det jo ikke hver dag, at spillere og trænere optræder på Camp Nou, siger Ståle Solbakke til Sporten.dk.

Kampens første målscorer i går var César Santin, men han måtte senere selv udgå i pausen, da han blev voldsomt tacklet af Dennis Flinta og fik et vrid i ankelen. Han nikker genkendende til sin træners synspunkter.

– Der er stor forskel på at møde Barcelona og Silkeborg, men vi er gode til at koncentrere os, og fremover skal vi holde dette niveau. Det er for tidligt at gætte på, at ingen kan slå os i løbet af hele turneringen, for vi er end ikke halvvejs endnu, men vi vil forsøge at gå ubesejret igennem sæsonen, fastslår Cesar Santin.

FC København er stadig ubesejret i Superligaen i denne sæson og af alle kampe i samtlige tre turneringer har man kun tabt til FC Barcelona og Rosenborg. Københavnerne er efter 13 runder i Superligaen hele 14 point foran FC Midtjylland på andenpladsen.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder