Spontane indkøb i Liverpool: Store handler var ikke planlagt
Liverpool var kongerne af sommerens transfervindue, hvor de forstærkede holdet med en række store navne, og brugte mere end 3,5 mia. kroner på nye spillere.
Tidligt på sommeren brugte de 700 mio. kroner på den franske angriber Hugo Ekitike, der blev købt i Eintracht Frankfurt foran andre store europæiske klubber, der også var interesseret i ham.
I slutningen af transfervinduet hentede Liverpool endnu en ny angriber, da de slog den britiske transferrekord, og købte Alexander Isak i Newcastle for 1,1 mia. kroner.
Med to så markante og dyre handler skulle man tro, at det var noget, der var godt planlagt i den engelske storklub, men det var midlertid ikke tilfældet.
Liverpools formand Tom Werner fortæller nemlig i “It's called Soccer podcast”, at det oprindeligt ikke var deres plan at hente nogen af de to angribere i sommerens transfervindue.