Serie A-dansker får hård dom
I deres sæsonvurdering, som blev offentliggjort lørdag, modtager danskeren karakteren 5,5 ud af 10. Ikke en katastrofe, men heller ikke en vurdering, der matcher ambitionerne i Rom-klubben.
Nelsson får stemplet som »en marcatore af gammel skole«, en type forsvarsspiller, som ifølge mediet findes i hobetal i både Serie A og Serie B. Dermed placerer Romanews.eu danskeren i en kategori, hvor han ikke skiller sig positivt ud i forhold til konkurrenterne.
I vurderingen ligger også en implicit kritik af Nelssons spillestil, der antydes at være for ensidig og forældet i forhold til moderne fodbold.
Mens Roma har haft en turbulent sæson med trænerskift og svingende resultater, fremhæver Romanews.eu, at flere af holdets øvrige profiler har leveret på et højere niveau, herunder målmand Mile Svilar og forsvarsgeneral Gianluca Mancini.
Den hårde vurdering af Nelsson rejser derfor spørgsmål om danskerens fremtidige rolle i Roma. Skal han løfte sig og blive en del af en stærkere defensiv under klubbens nye ledelse, eller kan det allerede være slut efter en enkelt sæson i den italienske hovedstad?
Én ting er sikkert: Italienerne forventer mere af den 26-årige dansker, hvis han skal have en fremtid i Roma.