Live – Mest populære fodboldnyheder

Indkast Redaktionen

SER: Mourinho overvejede at bænke Vinícius – nu vokser presset

Ifølge Cadena SER-journalisten Javier Herráez overvejede José Mourinho at sætte Vinícius Júnior på bænken før Madrid-derbyet, men holdt igen på grund af stjernens status. Yan Diomandés stærke præstationer har nu gjort dilemmaet større.

José Mourinho havde allerede inden Madrid-derbyet overvejet at lade Vinícius Júnior begynde på bænken. Sådan lyder en ny oplysning fra Cadena SER-journalisten Javier Herráez, der fortæller, at brasilianerens særlige status i Real Madrid var med til at holde ham i startopstillingen.

Herráez fremlagde oplysningen i radioprogrammet El Larguero, som Cadena SER har gennemgået i en artikel fredag den 30. oktober. Journalisten understregede, at hans udmelding byggede på information, han havde fået, og ikke kun var hans personlige vurdering.

Situationens sportslige baggrund har ændret sig, siden Vinícius fik fire spilledages karantæne efter en episode med Nathan Saliba mod Villarreal. I hans fravær har den 19-årige Yan Diomandé fået plads på venstrekanten og spillet en væsentlig rolle i Real Madrids bedre resultater.

Diomandé bidrager ifølge den spanske radiostations analyse med både offensive gennembrud og disciplineret returløb. Det giver Madrid en anden balance, når holdet angriber og forsvarer, og har rejst spørgsmålet om, hvad Mourinho gør, når Vinícius igen må spille i LaLiga.

En statistisk gennemgang hos AS viser, at Diomandé lykkedes med 67 procent af sine driblinger i sit første El Clásico mod Barcelona. Hans afleveringspræcision var 87 procent, og med 11 afleveringer i banens sidste tredjedel førte han Real Madrid i den disciplin.

AS fremhæver også ivorianerens defensive arbejde sammen med Marc Cucurella mod Lamine Yamal. Samtidig beskriver avisen ham som en spiller under udvikling, der stadig begår taktiske fejl, blandt andet i samspillet med Kylian Mbappé.

Inden Clásico-opgøret havde Diomandé leveret mål eller assist i fire kampe i træk: mod Villarreal, Roma, Sevilla og RB Leipzig. De præstationer giver et konkret grundlag for den voksende konkurrence om pladsen.

Vinícius kan fortsat deltage i Champions League, selv om han afsoner sin ligakarantæne. Men Herráez' oplysning betyder ikke, at Mourinho allerede har besluttet at gøre Diomandé til permanent førstevalg. Den reelle prøve kommer, når begge spillere igen er til rådighed i ligaen.

Vinícius spillede 15 kampe mere – alligevel faldt hans nøgletal
En ny statistisk gennemgang viser, at Vinícius Júnior har leveret færre mål, assists og succesfulde driblinger trods flere kampe i de seneste to år.

Medie udpeger fire urørlige Madrid-profiler – Mourinho siger noget andet
Et spansk medie har udpeget fire næsten urørlige Real Madrid-profiler, men Mourinhos egne ord om konkurrence og startpladser giver en anden vinkel på hierarkiet.

Tre Madrid-profiler jagter LaLiga-priser – Mourinho møder Simeone
Yan Diomandés stærke oktober har bragt ham blandt kandidaterne til LaLigas U23-pris, mens både Mourinho og Mbappé jagter hæder i andre kategorier.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder