Live – Mest populære fodboldnyheder

Klaus Johansen

Ruben Amorim er den dårligste træner i Manchester United siden 1958

Ruben Amorim har fået en elendig start i Manchester United, og fansene har mistet tålmodigheden.

Denne gang bakker statistikkerne Ruben Amorim op, hvis man tager et øjebliks pause.

Desuden skal man huske, at der ikke var 3 point for en sejr i 1950’erne og tidligere, så Amorims start er historisk dårlig.

Skal man forsvarre manden lidt, må man respekt for, at det stadig er tidligt, og han har ikke fået sat sit præg på spillertruppen. Men han har ikke, i bedste Kent Nielsen-stil, fået noget godt ud af det, han har til rådighed, og fans er ikke altid enige med trænere, der bliver ved med at sige, at det er en lang proces.

Lad os se på, hvordan fansene ser på udviklingen, og så til en liste over de 14 dårligste trænere i Manchester Uniteds historie, målt på point pr. kamp.

“Midtbanen var statisk. Ingen flydende samspil mellem Ugarte og Mainoo for anden kamp i træk. Vores vidunderbarn Mainoo bør bænkes i nogle kampe for at genfinde sin form. Og Onana… det var en seriøs brøler, det sidste vi havde brug for”

“Billige mål til modstanderen i dag. Mainoo er blevet for langsom til systemet, og Yoro er stadig ikke klar til Premier League. Mazraoui var dårlig i dag. Vi manglede energi, reaktion og overbevisning og skabte meget lidt. Systemet er alt for defensivt”

“Problemet er træneren… en person med fornuft ville ikke stille med fem forsvarsspillere og så lukke mål ind. Og i næste kamp stiller han med de samme fem og taber igen. Amorim, det er på tide, at du ændrer den taktik… det er pinligt. Uden to fløjspillere vil du få svært ved at vinde. Du starter med Yoro og bænker Martinez… slug stoltheden, Amorim”

“Jeg vil stadig sige det igen og igen: Spillerne har ikke mestret 3-4-2-1-formationen, og jeg synes, det var en dårlig idé at bringe denne store ændring midt i sæsonen. Vi kan ikke vinde noget med dette hold, hvis vi spiller denne formation. Vi har brug for spillere, der kan spille i denne formation, og dem har vi ikke lige nu. Jeg ville ønske, vi havde beholdt Nistelrooy til slutningen af sæsonen, før vi hentede Amorim ind. Jeg håber bare, vi i det mindste slutter over 10.-pladsen”

“Hvis Onana starter næste kamp, stopper jeg med at støtte denne træner, for det viser tydeligt, at han ikke ved, hvad han laver. Den anden målmand fortjener en chance, fordi Onana har underpræsteret og kostet os vigtige point. Det er tid til at belønne reservemålmanden for hans tålmodighed og give ham muligheden for at bevise sig selv. At holde fast i en spiller, der kæmper, når der er et kompetent alternativ, er uretfærdigt og viser dårlig beslutningstagning fra trænerens side”De dårligste trænere i Manchester Uniteds historie:

Navn Nationalitet Ansat Kampe PPG
David Moyes Skotland 1. jul. 2013 51 1,73
Sir Matt Busby Skotland 29. dec. 1970 21 1,71
Ernest Mangnall England 10. okt. 1903 25 1,60
Tommy Docherty Skotland 22. dec. 1972 178 1,53
Dave Sexton England 14. jul. 1977 188 1,49
Wilf McGuinness England 9. aug. 1969 88 1,47
Ralf Rangnick Tyskland 3. dec. 2021 29 1,45
Frank O’Farrell Irland 8. jun. 1971 81 1,41
Ruben Amorim Portugal 11. nov. 2024 15 1,33
Jack Robson England 28. dec. 1914 9 1,22
Herbert Bamlett England 13. apr. 1927 26 1,12
Lal Hilditch England 1. okt. 1926 3 1,00
Jimmy Murphy Wales 7. feb. 1958 18 0,83
John Chapman Skotland 1. okt. 1921 8 0,38

Live – Mest læste håndboldnyheder

Mest læste ishockeynyheder

Kommer snart