Live – Mest populære fodboldnyheder

Morten Pedersen

Ny Real Madrid-spiller: Min far ville opkalde mig efter Real-legende

Den unge brasilianer kunne have haft et helt andet navn, hvis hans far kunne bestemme.

Real Madrid får en vanvittig offensiv i næste sæson, da de har hentet den franske angriber, Kylian Mbappe, på en fri transfer i PSG.

Han er dog ikke den eneste offensive forstærkning, der kommer til den spanske hovedstad denne sommer, da den unge brasilianer Endrick også er ny mand i den spanske storklub.

Endrick kunne have en endnu større historie med Real Madrid, da hans far gerne ville have opkaldt ham efter en af klubbens helt store legender.– Det er rigtigt, at min far ville have kaldt mig ‘Di Stefano’, men det nægtede min mor. Min historie med Real Madrid var allerede i gang, inden jeg blev født.– Med Mbappe vil vi helt sikkert ligne et hold fra et videospil i næste sæson, siger Endrick i et interview med L’Equipe.

Live – Mest læste håndboldnyheder

Mest læste ishockeynyheder

Kommer snart