Liverpool og PSG forsøgte begge at hente Yan Diomande denne sommer, men den 19-årige ivorianer havde kun én klub i tankerne. Det fortæller Diomandes agent, Nathan Campbell, som afslører, at den unge offensivspiller havde konkrete muligheder for at skifte til både Liverpool og PSG, inden han skrev under med Real Madrid.
“Han havde tilbud fra Liverpool og PSG, men valgte Real Madrid,” fortæller Campbell ifølge Get Spanish Football News. Agenten understreger samtidig, at Diomande ikke var i tvivl, fordi Real Madrid var hans store drøm.
Real Madrid bekræftede den 6. august købet af Diomande fra RB Leipzig. Kantspilleren har skrevet under på en syvårig kontrakt frem til sommeren 2033. Diomande har siden selv fortalt, at José Mourinho var involveret i processen. Real Madrid-træneren talte personligt med ham inden skiftet.
“Da Madrid ringede, kunne jeg ikke sige nej. Det er verdens bedste klub,” fortalte Diomande efter sine første træningspas i Spanien.
Diomande kom til Real Madrid efter bare én sæson hos RB Leipzig. Han nåede 13 mål og ti assists i 36 officielle kampe for den tyske klub, og præstationerne gjorde ham til et af Europas mest eftertragtede unge offensive talenter.
Mourinho afgjorde kampen om Diomande med ét overraskende træk
Real Madrid vandt ikke kun transferkampen på klubbens navn. Mourinho gik personligt ind i jagten på ivorianeren – og agenten har afsløret det greb, der gjorde forskellen.
PSG forsøgte vild byttehandel – Real Madrid-emne sagde nej
PSG var så opsat på at få Diomandé, at en spektakulær byttehandel kom på bordet. Planen faldt dog sammen på ét afgørende punkt: spillerens eget ønske.
Real Madrid åbner pengekassen som ikke set siden Hazard-sommeren
Diomandé blev en af de dyreste brikker i en ekstrem Real Madrid-sommer. Klubbens samlede transferforbrug passerede et niveau, man ikke havde set i mange år.






























