Real Madrid har gjort rent bord indtil videre i Champions League med to sejre, og José Mourinhos formstærke mandskab skulle nu hjemme i Madrid prøve kræfter med gruppe G’s næst sværeste hold, da AC Milan slog vejen forbi.
Det skulle dog hurtigt vise sig, da Real Madrid var oppe i et langt højere gear end det aldrende AC Milan-hold, der havde svært ved at følge med det høje tempo.
Inden uret rundede de første 13 minutter lykkedes det Real Madrid at bringe sig i spidsen. Cristiano Ronaldo udnyttede på bedste vis et direkte frispark på kanten af feltet, da hans tordenskud strøg gennem et gabende hul i AC Milans mur og ind bag en sagesløs Amelia til 1-0.
De spanske tilhængere havde knap sat sig igen, før de igen kunne springe op af stolene. Et langskud fra tyske Mesut Özil blev rettet af en italiensk forsvarer og røg i en blød bue over en endnu en gang sagesløs Amelia til 2-0.
Det lykkedes aldrig gæsterne at svare igen. Et skud over mål fra den tidligere Real Madrid-spiller Seedorf var det nærmeste, som AC Milan havde at byde på inden pausen.
Real Madrid fortsatte det høje tempo efter pausen, og det var tydeligt, at AC Milan havde store vanskeligheder ved at kue de løbevillige spaniere, hvilket bød på et væld af store chancer til hjemmeholdet og et grimt frustrationsfrispark fra Ronaldinho på Cristiano Ronaldo.
Men da Real Madrid trods stort spilleovertag og mange chancer ikke kunne score – og AC Milan ikke var i stand til at skabe nævneværdige chancer – blev det til en fortjent sejr til værterne og en klar førsteplads i gruppe G.
Real Madrid – AC Milan 3-2 (2-0):
1-0: C. Ronaldo (13)
2-0: M. Özil (14)





























