LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Mia Bøckmann

Rasmus Højlund jagtes af italienerne

Rasmus Højlund er blevet et varmt emne på transfermarkedet, og Juventus er nu blevet den klub, der viser størst interesse for den danske angrebsspiller.

Ifølge kilder fra ‘Juvelive’ er Juventus stærkt interesseret i at tilføje Højlund til deres trup, og det forventes, at de vil intensivere deres jagt på ham op til sommerens transfervindue. 

Tidligere har der ellers været rygter om, at AC Milan havde planer om at leje den unge dansker, men det ser nu ud til, at de får skarp konkurrence af Juventus, der er blevet den førende bejler, selvom Højlund ikke har haft den bedste sæson i United. Flere italienske klubber er nu sat i forbindelse med Højlund, hvilket gør det interessant at følge, hvor den danske angriber spiller i næste sæson. 

Manchester United skulle være åben for at sælge ham for en pris omkring 40 millioner pund. Dette beløb kunne muligvis være en mulighed for Juventus, der allerede har planer om at styrke deres angreb i den kommende sæson.


 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder