Den seneste tid har været prøvende for alle i og omkring OB. Fyringen af hele den sportslige ledelse og svingende resultater i Superligaen, har lagt pres på en spillertrup, der før sæsonen var tippet til at være seriøse bejlere til det danske mesterskab. Kriteriet for aftenens hjemmebanekamp mod oprykkerne fra Lyngby var simpel: Sejr.
Opgaven så dog ikke let ud for værterne, specielt ikke efter at udebaneholdets Emil Larsen havde bragt Lyngby foran med 1-0 efter 22 minutters spil. Larsen sparkede bolden i mål fra kanten af feltet med en flot og behersket inderside; 1-0 til Lyngby og udsigt til ny nedtur for OB’erne.
OB fik dog arbejdet sig ind i kampen stille og roligt, og efter en Esben Ruud header på overliggeren, kunne Hans Henrik Andreasen fortsætte sin giftige stime i denne sæson, da han med sit ottende sæsonmål udlignede til 1-1 lige før pausefløjt.
Det var som om, at den udligning var hvad der skulle til, for at OB’erne for alvor fik troen på tingene. Fire minutter inde i anden halvleg sparkede Chris Sørensen hjemmeholdet foran på straffespark og da uret havde rundet en time, havde islandske Rurik Gislason lukket og slukket, da han i to forsøg passerede Rune Pedersen i oprykkernes mål, til slutstillingen 3-1.
OB er efter dagens kamp tilbage på fjerdepladsen i Superligaen, med 14 point for 10 kampe – hele 12 point efter rækkens nummer et fra FC København.
OB – Lyngby: 3-1 (1-1)
0-1: E. Larsen (22)
1-1: H. H. Andreasen (45)
2-1: C. Sørensen (str. 49)
3-1: R. Gislason (60)






























