Michael Ehrhorn

Store ord: United-spiller beundrer Højlund mest af alle

Rasmus Højlund har kvaliteterne til virkelig at blive en topspiller. Det mener holdkammeraten Johnny Evans.

Danske Rasmus Højlund har høstet meget ros, siden han ankom til Manchester United. Den unge juvel er udset til en stor fremtid på Old Trafford, og selvom han ikke har scoret endnu i Premier League, er han godt på vej.

Også i United-truppen ser det ud til, at Rasmus Højlund er en vellidt mand. I hvert fald var det tydeligt, da holdkammeraten Johnny Evans var med i en Q&A på klubbens hjemmeside.

Her blev Evans spurgt ind til, hvilken holdkammerat, der har imponeret ham mest:

"Jeg ville nok sige Rasmus Højlund. Jeg synes, at for en så ung fyr, har han de egenskaber og den personlighed, der gør det muligt for ham at komme ind. Og hans arbejdsmoral er også i top. Jeg tror, at fansene allerede virkelig kan lide ham, og han kommer til at blive en topspiller," siger Johnny Evans til klubbens hjemmeside.

MEST LÆSTE - SPORTSNYHEDER

SENESTE SPORTSNYHEDER