Fodbold nyheder

Medie:
PSG er klar til at acceptere bud på 1,5 milliarder kroner for Mbappé

Af Daniel Ehmsen

Kort efter udmeldingen om at Kylian Mbappé er sat til salg, så har PSG modtaget et kæmpe bud.
Article image
Kylian Mbappé er det helt store samtaleemne i fodboldverden lige nu. Efter det kom frem, at PSG har udeladt ham fra den trup, der rejser på “preseason” tur, så har rygterne floreret om, hvad der skal ske med den unge franskmand.


Nu er det franske medie RMC Sport kommet med historien om, at PSG har modtaget et bud på næsten 1,5 milliarder kroner fra den saudiarabiske klub Al-Hilal. Et bud som den franske klub angiveligt skulle være klar til at acceptere, hvis ikke Mbappé ønsker at forlænge sin kontrakt med de franske mestre.

RMC Sport melder ydermere, at Chelsea og en anden unavngiven Premier League-klub er interesseret i den franske stjerne. Der er dog intet konkret mellem de to Premier League-klubber og PSG på nuværende tidspunkt.


Mere om Kylian Mbappé

Mere om Paris SG

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik