Fodbold nyheder

England: FA Cup
FT
2 - 1
(1 - 1)
Manchester C
Manchester U
İ. Gündoğan (1), İ. Gündoğan (51)
B. Fernandes (33)

Ten Hag: Det var to nemme mål

Af Kent Christensen

I går eftermiddags blev FA Cup-finalen afviklet på Wembley Stadium mellem Manchester City og Manchester United.
Article image
Der var lagt op til storkamp, da de to Manchester-hold i går tørnede sammen i kampen om det største engelske cuptrofæ. Begge hold havde forud for opgøret vundet hver deres engelske turnering. Tilbage i februar vandt Manchester United EFL/Carabao-cuppen, og Manchester City blev som bekendt engelske mestre for to uger siden.


Der var dog ingen tvivl om, at det var de lyseblå mancunians, der var favoritter forud for opgøret, da de har haft en nærmest perfekt sæson med mulighed for at vinde 'The treble'. Det blev da også en sejr til Manchester City, som slog naboerne med 2-1. Ilkay Gundogan blev dobbelt målscorer, og ifølge Manchester United-manageren, Erik ten Hag, så var målene for let givet ud, hvilket holdet ærgrer sig over nu:

- Vi er ødelagte og skuffede, selvfølgelig. Men jeg fortalte mit hold, at jeg er stolt af dem. Vi gjorde det rigtig godt, selvom vi indkasserede to nemme mål, så var vi inde i kampen.


Relaterede artikler

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik