Fodbold nyheder

Avis:
Barcelona vil have topspiller fra rivalklub

Af Noah Mørch Rysager

Barcelona står overfor en aktiv sommer på transfermarkedet på trods af klubbens økonomiske vanskeligheder.
Article image
Barcelona er interesseret i at hente den belgiske kantspiller Yannick Carrasco til klubben til sommer. Det rapporterer den spanske avis Sport. Der har tidligere været snak om at hente den 29-årige Atlético Madrid-spiller, og nu kan det måske ske.


Det bliver dog ikke helt problemfrit for Barcelona, der grundet klubbens økonomiske problemer har svært ved at betale for de spillere, som den catalanske klub ønsker at hente ind som forstærkninger.

Det forventes dog at blive et aktivt sommervindue for Barcelona, hvor også en vis argentiner spørger i kulissen. Der er nemlig, ifølge Sport, stadig et håb i klubben om, at man finder en løsning, der kan tillade en sensationel tilbagevenden for Lionel Messi.

Mere om Yannick Carrasco

Mere om Atlético

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik