Jonas Corap

Chelsea overvejer at annullere angriber-flops kontrakt

33-årige Pierre-Emerick Aubameyangs tid i Chelsea lakker ifølge kilder imod enden, da klubben ønsker at annullere angriberens kontrakt.
Chelsea hentede i sommerens transfervindue Pierre-Emerick Aubameyang til klubben fra FC Barcelona, men gaboneserens skifte har langt fra været succesfuldt, hvor han er røget langt ned i hierarkiet i klubben efter ansættelsen af Graham Potter. Potter valgte ikke Aubameyang til klubbens 25-mandsliste til Champions League, da han ønskede at gøre plads til klubbens nye spillere, som de hentede i januar.

Nu meldes det ifølge Football Insider, at Chelsea ønsker at afbryde spillerens kontrakt før tid, selvom spilleren stadig har over et år tilbage på sin kontrakt i klubben. Ifølge kilden er Aubameyang også åben overfor at stoppe samarbejdet.

Chelsea er angiveligt på jagt efter en angriber til sommer som kan hjælpe klubben tilbage på sporet efter deres indtil videre dårlige sæson.