Medie:
Franskmand skal erstatte Bundesliga-profil
Af Andreas Wohlers-Herbert
Houssem Aouar har tidligere været sat i forbindelse med klubber som Liverpool og Arsenal, men nu er franskmanden angiveligt på vej til tysk fodbold.

Ritzau-Scanpix |
Det ser nemlig ud til, at Houssem Aouar fra Olympique Lyon er på vej til de forsvarende Europa League-mestre. Forhandlingerne skulle åbenbart allerede være så fremskredende, at den normalt meget pålidelige tyske journalist Florian Plettenberg melder handlen tæt på lukket.
Franske Houssem Aouar har været et varmt navn på transfermarkedet i mange sæsoner, men skader og formproblemer har fået flere af de helt store klubber til at kigge andre veje. I denne sæson er det heller ikke blevet til det helt store, og den 24-årige midtbanespiller har kun optrådt ti gange for sin franske klub.