Fodbold nyheder

Officielt:
Managerfyring hos PL-bundhold!

Af Niklas Gerster

Jesse Marsch er fortid i Leeds United…
Article image
Ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano skulle Leeds United have fyret deres manager Jesse Marsch. Romano skriver oplysningen på sin Twitter-konto, og pointerer, at klubbens ledelse nu vil arbejde på at finde en afløser for den 49-årige amerikaner.


Den traditionsrige fodboldklub har da også været inde i en ekstremt negativ periode i Premier League, hvor de ikke har vundet en kamp siden den 5. november sidste år. Her slog de Bournemouth 3-2 på hjemmebane.

Marsch fik dermed kun knap et år bag managerroret i Leeds. Sidste år afløste han Marcelo Bielsa, som afleverede trænerjobbet efter fire års succes, der kulminerede med en oprykning til Englands bedste række i 2020 – efter 16 års fravær.

Men Marsch har således slidt med at føre succesen videre, og Leeds ligger kun akkurat over nedrykningsstregen med skuffende 18 point i 20 kampe. Hvem bliver mon klubbens næste manager?

Mere om Leeds

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik