Daley Blind måske på vej til Bayern
Af Jannich Jønch

Men nu skulle det altså angiveligt være Bayern München der er på jagt efter Daley Blind, skriver Bild. Blind spillede fuld tid i Hollands tre gruppekampe ved VM, og også i ottendedelsfinalen, hvor han tilmed scorede i sejren over USA, blev det til fuld tid. Det blev dog kun til en god time i mod Argentina i kvartfinalen, som også blev endestationen for Holland, eftersom Argentina endte med at vinde det hele.
Dermed er det altså en mand i spillemæssig form, som både kan spille i midterforsvaret og på venstreback, som Bayern er på jagt efter. Hvilket også skyldes, at de må undvære Lucas Hernandez, der kom slemt til skade i Frankrigs første kamp ved VM, og forventes ude resten af sæsonen.
Bild beretter, at der er tale om en kontrakt, der løber resten af sæsonen, med en option på forlængelse af et år mere. Blind skulle allerede være på vej mod det sydtyske, for et lægetjek og videre forhandling.