ALT om VM

Fodbold nyheder

GFH skal købe aktier for 157 millioner i Brøndby

Af Christian Bang Jensen

Global Football Holdings har offentliggjort det tilbudsdokument som gælder købet af aktiemajoriteten i Brøndby IF. Den nuværende storaktionær, Jan Bech Andersen, oplyser i den forbindelse, at der skal købes aktier for 157 millioner kroner.
Article image
Global Football Holdings eller måske bedre kendt under forkortelsen GFH står til at købe sig ind i Brøndby IF, og med aktiemajoriteten de facto eje den danske klub. Torsdag har man færdiggjort tilbudsdokumentet som gælder købet af aktier i den danske klub, og det er mange penge, der skal handles for. Det fortæller den nuværende bestyrelsesformand og hovedaktionær i klubben, Jan Bech Andersen om i en pressemeddelelse på Brøndbys hjemmeside:


- I dag er tilbudsdokumentet fra Global Football Holdings blevet offentliggjort, og det er en samlet bestyrelse, som finder, at den samlede transaktionspakke er attraktiv og i selskabets interesse. Nu har den enkelte aktionær mulighed for at vurdere de nærmere vilkår i detaljer, hvilket vi vil opfordre til at man gør. Der er mellem GFH og jeg opnået enighed om en aktiekurs på 0,55 kroner per aktie, som er den samme pris alle øvrige aktionærer i dag får tilbudt fra GFH i tilbudsdokumentet.

Jan Bech Andersen fortæller videre, hvilken betydning det har for ham selv og de øvrige 24.000 personer, der har investeret i klubben:

– For at GFH skal opnå aktiemajoriteten betyder det, at de skal de købe aktier for cirka 157 mio. kr. Hvor stor en andel, jeg præcist ender med at sælge, er endnu ikke afgjort, da min opgave bliver at sikre, at GFH når op på lige over 50% af aktierne. Det vil sige, at hvis klubbens øvrige aktionærer sælger mange aktier, så skal jeg sælge færre, og hvis klubbens øvrige aktionærer sælger få aktier, så skal jeg sælge flere.

Med tilbudsdokumentet er Brøndby IF noget endnu et stort skridt i retningen af et nyt amerikansk ejerskab.

Mere om Brøndby

VM 2022

Lande-beskrivelser

Profiler

Lisandro Martinez
Amsterdams carnicero
Kevin De Bruyne
Kasseret af Mourinho
Gabriel Jesus
Er fortovsmaleren med øgenavnet Tetinha ”up 4 it”?
Gabriel Martinelli
Arsenals diamant
Neymar
30 år
Rodrygo
Fundet på gaden
Vinícius Júnior
VINI, VIDI, VICI
Joachim Andersen
Ukendt rekordindkøb eller Ronald Koeman?
Martin Braithwaite
Bedre end FIFA
Andreas Cornelius
Ny i FCK… for tredje gang
Kasper Dolberg
SMIL
Christian Eriksen
Tæt på Helveg og Jan Dahl
Pierre-Emile Højbjerg
Fremskudt bryst og frie følelser
Simon Kjær
Lederen der taler med fødderne
Phil Foden
Storsamler af fodboldkort og større end Messi
Harry Kane
Otte ord
Marcus Rashford
Red for life
Raheem Sterling
Hjem til London
Ben White
Fremtidsløsningen for Arsenal?
Karim Benzema
BenzeNA eller hattrick-helt?
Olivier Giroud
Jagter Henry
Antonie Griezmann
Tidligere Esencia!
Kylian Mbappé
Den næste Pelé kender retningen
Raphaël Varane
Gennembrud imod Manchester United
Memphis Depay
Tarzan med tatoveringer
Mohammed Kudus
Alle har retten til at drømme
Takehiro Tomiyasu
Fjerde gang var lykkens gang
Luka Modric
Fra flygtning til verdens bedste
Hakim Ziyech
Gadedrengen
Robert Lewandowski
Var bedre end Messi og Ronaldo
Wojciech Szczesny
Flot aktion til VM i skyggen af Schmeichel
Joao Felix
Bedre end Ronaldo
Bruno Fernandes
Portugals redningsmand
Ronaldo
Ulidelig tilværelse, temperamentet og den handicappede dreng
Bernardo Silva
Alf'en
Xherdan Shaqiri
Alpine Messi
Granit Xhaka
Udskældt stjerne
Luka Jovic
Når 6% ikke er nok
Dušan Tadić
Den hjemvendte søn
Dušan Vlahović
DV9
Álvaro Morata
Udskældt helt
Kai Havertz
Kopi af Lampard
Edinson Cavani
Tidligere bevaret hemmelighed
Darwin Nunez
Den næste Luis Suarez eller Liverpools manglende brik?
Brenden Aaronson
The Medford Messi
Gareth Bale
Kasseret af Mourinho og Real Madrid
Daniel James
Den walisiske Usain Bolt

Vidste du om ...

VM Artikler

VM Legender

Kampe og tabeller

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik