Fodbold nyheder

Tyrkisk tv-kanal beskyldes for partisk dækning

Af Jonathan Kjær Troelsen

Den tyrkiske storklub Fenerbache sætter spørgsmålstegn ved tv-kanals objektivitet.

Article image
Ritzau-Scanpix

Engang var der partipresse i Danmark, hvor hvert politiske parti havde deres egen partiavis. Den tid er ovre nu, men ifølge storklubben Fenerbache oplever de lige nu i Tyrkiet, at en tv-kanal er partiske i deres fodbolddækning.

Fenerbache mener, at sportskanalen BeIn Sports prøver at tilgodese alle klubbens modstandere. Helt konkret lyder beskyldningerne på, at tv-kanalen manipulerer med VAR-gengivelser og kameravinkler under kampene. Det skriver bold.dk.

Fenerbache har de seneste kampe varmet op i trøjer, hvor der har stået BeFair som en henvisning til deres følelse af tv-stationens sympati for alle klubbens modstandere.

Beskyldningerne er noget, som BeIn Sports er totalt uenige i, og derfor har de også lagt sag an mod den tyrkiske storklub.

Mere om Fenerbahçe

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik