Fodbold nyheder

Medie: Klopp raser mod ledelsen efter mislykket handel af forsvarsstjerne

Af Asbjørn Steffensen

Liverpool-manageren er stærkt utilfreds med klubbens ledelses beslutning om ikke at skrive under med Napolis forsvarsstjerne Kalidou Koulibaly.


Liverpools store defensive problemer var et af de større samtale-emner i det netop overståede transfer-vindue. Klubbens mange skader i midterforsvaret tvang klubben til opruste på positionen, og klubben endt med at hente Ben Davies fra Preston og Ozan Kabak fra Schalke 04 på en lejeaftale.

Men faktisk kunne klubben have hentet et navn fra øverste skuffe. Ifølge det engelske medie The Sun, var manager i Liverpool Jürgen Klopp meget interesseret i at hente senegalesiske Kalidou Koulibaly fra Napoli.

Prisskiltet på den store forsvarsspiller lå på 744 millioner kroner, hvilket skræmte ledelsen en smule. Ikke desto mindre er Klopp utilfreds med, at en klub på Liverpools størrelse ikke gik efter Koulibaly.

Liverpool kæmper i øjeblikket med at hænge fast i toppen af Premier League, hvor klubben i weekenden tabte 4-1 på hjemmebane til Manchester City.

Mere om Kalidou Koulibaly

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik

Champions League - Atalanta - Villarreal