Fodbold nyheder

Dansker forlænger med Dortmund

Af Nicolai Christensen

Danske Mike Tullberg, der er træner for Borussia Dortmunds talentfulde u-19-hold, har forlænget sin kontrakt med storklubben til sommeren 2024.

Article image

Mike Tullberg tog i 2019 til Dortmund, hvor han siden har været træner for storklubbens u-23 og sidenhen u-19-hold. Det har været med stor succes, og danskeren har nu forlænget sin aftale med klubben, så han nu er på kontrakt til 2024 for klubbens u-19-mandskab.

- Jeg ser frem til en fortsat god og succesrig tid i BVB-familien. Vi vil gerne være målrettede i at udvikle talenter i Borussia Dortmund i fremtiden og gøre dem i stand til at kunne overgå fra ungdom til professionel fodbold, siger Tullberg til klubbens hjemmeside.

Tullberg har til sommer været i Dortmund i to sæsoner, og var inden sit skifte til Tyskland træner for Vendsyssel.

Mere om Dortmund

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik