FC Midtjylland - Atalanta

Europa: Champions League
FC Midtjylland
MCH ArenaFuld tid0-4Tilskuere: 132
Atalanta D. Zapata (26), A. Gómez (36), L. Muriel (42), A. Miranchuk (89)
OptaktLineupReferat

FC Midtjylland kørt over af Atalanta i CHL-debut

Af Asbjørn Steffensen

FC Midtjylland fik en opvisning i offensivt italiensk fodbold, da Atalanta kom på besøg i klubbens første Champions League-kamp.

Article image

Regnen silede ned, mens Champions League-hymnen gjaldede ud over MCH Arena for første gang i klubbens historie. Scenen var sat, spillerne klar og fansene var på plads - hjemme i sofaerne. Ulvene fra Herning tog imod Atalanta hjemme i den første kamp i denne Champions League-sæson. FC Midtjylland vandt overbevisende 3-1 over OB i Superligaen i weekenden, og viste gode takter inden aftenens opgør. Men Atalanta blev en noget større mundfuld end "De Striwede" fra Odense.

Midtjyderne fik ellers en god start på kampen, hvor de formåede at presse det italienske tophold og havde god boldomgang. Efter et kvarters tid begyndte Atalanta dog at skrue op og spille det fodbold, de er kendt for - offensivt og aggresivt.

Efter 26 minutters spil fik italienerne hul på bylden, da Duvan Zapata fik serveret bolden af Christian Gabriel lige foran mål, og nemt kunne udplacere Jesper Hansen i FCM's mål. 1-0 til Atalanta. Kort efter fik Frank Onyeka muligheden for at udligne, men brændte på det skammeligste en helt fri header foran mål.

I stedet blev det 2-0 og 3-0 kort efter. Først stod Atalantas stjerne Papu Gomez helt umarkeret udenfor feltet og tordnede bolden ind via overliggeren, og dernæst blev det Luis Muriels tur til at score, da han efter en mislykket redning fra Jesper Hansen, resolut sparkede bolden i kassen. 3-0 blev også pausestillingen, og der ventede dermed midtjyderne en meget stor opgave efter pausen.

FC Midtjylland fik også i anden halvleg en udmærket start samtidig med, at Atalanta gik en smule ned i kadence. Udskiftingen af Papu Gomez hos det italienske hold gjorde, at Atalanta spillede knap så kreativt. Som halvlegen forløb, fik midtjyderne mere plads til at spille, og kom også til et par chancer, dog uden for alvor at blive farlige.

I de døende minutter blev det så 4-0 til Atalanta, da indskiftede Aleksey Miranchuk
modtog bolden lige ved feltet og med et hurtigt aftræk sendte bolden over i det lange hjørne uden chance for Hansen i målet.

Atalanta blev for stor en mundfuld for midtjyderne, der på en regnvåd aften i Herning overbevisende tog alle tre point med hjem til Italien.

FC Midtjylland
(4-2-3-1)
1Jesper Hansen
6Joel Andersson
28Erik Sviatchenko (C)
14Alexander Scholz
29Paulinho
38Frank Onyeka ↩87
40Jens-Lys Cajuste ↩76
36Anders Dreyer
7Pione Sisto ↩87
11Awer Mabil ↩75
9Sory Kaba ↩60
Bænk
30Oliver Ottesen
31Mikkel Andersen
26Lasse Vibe ↪75
45Gustav Isaksen
2Dion Cools
44Nikolas Dyhr
46Japhet Sery
10Evander da Silva Ferreira ↪60
15Bozhidar Kraev ↪87
25Manjrekar James
34Mikael Anderson ↪87
43Nicolas Madsen ↪76
Atalanta
(3-4-1-2)
57Marco Sportiello
2Rafael Tolói
17Cristian Romero ↩86
19Berat Djimsiti
33Hans Hateboer
15Marten de Roon
11Remo Freuler ↩80
8Robin Gosens
10Alejandro Gómez (C) ↩68
9Luis Muriel ↩68
91Duván Zapata ↩80
Bænk
31Francesco Rossi
7Sam Lammers
6José Palomino ↪86
26Johan Mojica
27Fabio Depaoli
40Matteo Ruggeri
32Matteo Pessina ↪80
59Aleksey Miranchuk ↪80
72Josip Iličić ↪68
88Mario Pašalić ↪68

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik