Fodbold nyheder

Overblik: PL-tabellen efter det seneste årti

Af Stefan Lindahl

Indkast giver dig her et overblik over, hvordan Premier League-tabellen ville se ud, hvis tabellen havde kørt fra 1/1-2010 til 31/12-2019.

Article image
Ritzau-Scanpix

HoldKampeSejrUafgjortNederlagMålscorePoint
1.Manchester City3812516565845-342818
2.Manchester United3802208773688-372747
3.Chelsea3802208080715-384740
4.Liverpool3792069281715-401710
5.Tottenham3802068589657-421703
6.Arsenal3812058789704-438702
7.Everton381151114116541-464567
8.West Ham United34110491146420-507403
9.Stoke City3239994130345-446391
10.Newcastle32410673145385-488391
11.Southampton2869481111363-387363
12.West Bromwich3048587132343-445342
13.Swansea City2668266118306-383312
14.Sunderland2847487123313-411309
15.Leicester City210864975312-281307
16.Crystal Palace2488153114283-343296
17.Aston Villa2666475127277-432267
18.Fulham2095750102235-336221
19.Burnley190534295191-289201
20.Bournemouth172524179221-293197

Relaterede artikler

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik