Manchester United-fanen Rick Ashley
Den første kamp du så live? - Det var på Evertons hjemmebanen imod Manchester United, og alle stod op. Jeg sad på min fars skuldre, og jeg var lidt bange. Jeg startede med at være fan af United som knægt, fordi mine storebrødre var fan af dem.
Hvem beundrer du mest i fodbold? - Cristiano Ronaldo vil blive en fodboldlegende efter hans præstationer for Manchester United og Real Madrid, så det er enten ham eller Paul Scholes. På de gode dage var Scholes et monster. Flere store spillere som Andres Iniesta har sagt, at deres favoritspiller var Scholes, hvilket vel er meget beskrivende. Han var utrolig god.
Hvilken spiller ville være din ideelle værelseskammerat? - Hvis jeg ikke var gift og han heller ikke var… kunne det jo være David Beckham. Han er noget specielt. Hans karriere i United sluttede meget mærkeligt, men han gjorde meget for at holde klubben i nyhederne. Det var ikke bevidst, men han gjorde United til et brand, som alle i verden kendte. Folk i Sydafrika kendte pludselig klubben pga. ham.