Fodbold nyheder

Cillessen: En nem beslutning

Af Bertram Christensen

Den hollandske målmand havde ingen betænkeligheder over at skifte til Valencia.

Valencia præsenterede i går klubbens nyeste spiller, da klubben annoncerede, at man havde købt målmanden Jasper Cillessen hos ligakonkurrenterne FC Barcelona, hvor hollænderen har været reserve i de seneste tre år.

Den 30-årige målmand blev udstyret med en fireårig kontrakt efter Valencia betale lidt over 260 millioner kroner til Barcelona. Cillessen fortæller til klubbens egen hjemmeside, at han aldrig var i tvivl, da Valencia begyndte at vise interesse.

- Jeg sagde med det samme, at jeg gerne ville til Valencia. Det var ikke svært for mig. Valencia er en speciel klub, en stor klub med en stor historie. Det var en nem beslutning, og jeg glæder mig til at komme i gang og til at vinde trofæer, siger målmanden.

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik