Fodbold nyheder

Dybala: Jeg vil gerne blive i Juventus

Af Ryan Svale

Den kreative argentiner ønsker at blive, hvor han er, trods rygter om det modsatte.

Juventus' 25-årige argentinske offensivspiller, Paulo Dybala har haft en lidt svær sæson for de italienske mestre. Han har levet lidt i skyggen af Cristiano Ronaldo, der har været klubbens helt store stjerner, og der har været rygter om uenigheder mellem Paulo Dybala og manager Max Allegri, hvilket har ført til rygter om et muligt skifte for Dybala. Selv afviser han dog alle spekulationer. Han ønsker at blive i Juventus:

- Jeg vil blive i Juventus til næste sæson. Jeg vil fortsætte i klubben, for jeg er meget glad her, og jeg vil bære klubbens trøje med stolthed. Det er klart, at klubben skal tage en vigtig beslutning, og de skal have samlet et hold omkring den nye træner. Men jeg vil gerne blive, siger Dybala ifølge Sky Sports.

Max Allegri er nu fortid i Juventus og ifølge Dybala, så er der ingen sure miner mellem de to parter:

- Jeg har sagt farvel til Allegri, og jeg har takket ham, for han er den eneste træner, jeg har haft her i klubben. Vi er alle meget taknemmelige for, hvad han har gjort for klubben, og vi ønsker ham alle alt det bedste, siger Dybala.

25-årige Dybala har været i Juventus siden 2015, hvor han kom til klubben fra Palermo.

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik