Live – Mest populære fodboldnyheder

Patrick Andersen

Nægter at tage hele æren: Ung bomber peger på Brøndbys sande motor

En skjult profil gemmer sig på Brøndby-holdet.

Selvom det er de målfarlige offensive talenter, der stjæler spisesedlerne efter 5-2-nedsablingen af Lyngby, var Oskar Fenger hurtig til at pege på en helt anden lagdel, da han blev bedt om at udpege kampens sande helte.

“Hvis jeg skal pege på nogen, så vil jeg faktisk give det til hele midtbanen,” fastslog Fenger uden tøven.

“Den måde, de arbejder på både defensivt og offensivt, er helt uvurderlig. De skaber pladsen, så vi andre kan storme frem og angribe. Max (Ejdum) kom jo også selv med op og scorede, men de tager de benhårde returløb, hvis vi har taget et tungt sprint i front. Kæmpe cadeau til dem – også selvom det måske ikke er dem, der får overskrifterne i medierne.”

Fenger glædede sig samtidig over, at konkurrenten Jacob Ambæk leverede en pragtkamp fra start med to scoringer:

“Det er bare fantastisk at have ham tilbage i fuld vigør. Han spillede fra allerøverste hylde i dag, og det er præcis den Jacob, vi kender,” lød det anerkendende fra Fenger.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder