LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Morten Pedersen

Manchester United vil lave stort salg for at få større transferbudget

Den engelske storklub gør sig overvejelser om, hvordan transferbudgettet bliver større til sommer.

Manchester United har gang i en rigtig dårlig sæson i Premier League, og deres tilgang af Ruben Amorim som ny manager tilbage i november har ikke rigtig hjulpet.

Der er store forventninger om, at United skal være aktive på transfermarkedet til sommer for at ruste holdet til den kommende sæson, hvor de i hvert fald ikke kan køre videre i samme spor som i denne sæson.

Økonomien i klubben er ikke så god, som den har været, men klubbens ejer Sir Jim Ratcliffe har været ude med garantier om, at der nok skal være penge at handle for til sommer.

Sky Sports skriver nu, at der er overvejelser hos Manchester United om at lave et stort salg til sommer, så man kan få et større transferbudget, og mediet mener at vide, at det er den unge Kobbie Mainoo, som de overvejer at sælge for et stort beløb, så deres muligheder på transfermarkedet bliver større.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder