Live – Mest populære fodboldnyheder

Magnus Nyby

Luis Enrique-rygte får Barça til at reagere – klubben afviser PSG-historie

Barcelona afviser, at PSG har henvendt sig om Hamza Abdelkarim, efter påstande om interesse fra Luis Enrique. Samtidig arbejder klubben på at sikre den unge egypters fremtid.

Hamza Abdelkarims hurtige udvikling har allerede skabt historier om interesse fra Paris. Nu har en kilde i Barcelona forholdt sig direkte til påstanden om, at Luis Enrique forsøgte at hente den 18-årige angriber til Paris Saint-Germain.

Ifølge det arabiske medie WinWin har Barcelona nemlig afvist, at PSG har henvendt sig angående Abdelkarim. Mediet har været i kontakt med en kilde i den catalanske klub, som afviser, at der kom en officiel forespørgsel inden afslutningen på sommerens transfervindue.

“Det er slet ikke korrekt, hvad der er blevet skrevet om denne sag, da vi ikke modtog noget officielt inden afslutningen på sommerens transfervindue,” lyder det fra Barcelona-kilden til WinWin.

Påstanden opstod efter meldinger fra det catalanske medie El Nacional, som hævdede, at Luis Enrique skulle have været meget interesseret i den egyptiske angriber og set ham som en spiller med potentiale til at udvikle sig til en af verdens bedste angribere.

Barcelona-kilden sætter samtidig spørgsmålstegn ved oplysningerne fra mediet og mener ifølge WinWin, at historien bygger på misvisende overskrifter og oplysninger, der ikke er korrekte.

Samtidig arbejder Barcelona på at sikre Abdelkarims fremtid. Hans nuværende kontrakt løber til sommeren 2029 og indeholder ifølge WinWin en frikøbsklausul på 15 millioner euro. Klubben forsøger at hæve klausulen markant til 150 millioner euro, mens forhandlingerne om en ny aftale beskrives som positive.

Abdelkarim har fået stor opmærksomhed efter en stærk sommer, hvor han blev Barcelonas topscorer i klubbens træningskampe med fire mål. Hansi Flick gav ham efterfølgende debut for førsteholdet mod Rayo Vallecano, og den unge egypter er også blevet registreret til Barcelonas Champions League-trup.

Dermed tyder meget på, at Barcelona først og fremmest har fokus på at sikre den unge angriber på længere sigt. Påstanden om, at Luis Enrique forsøgte at hente ham til PSG, afviser klubben dog klart.

Barça vil lukke Hamzas billige flugtvej – voldsom ændring på bordet
Barcelona er selv blevet opmærksom på, hvor attraktiv Hamza kan blive for rivalerne. En overraskende lav frikøbsklausul har fået klubben til at handle hurtigt.

18-årig outsider tvinger sig ind i Flicks planer før ligastarten
PSG-rygtet kommer efter en preseason, hvor Hamza ændrede sin status på få uger. Fire mål gjorde, at Flick flyttede ham fra reserveplanerne og direkte ind omkring førsteholdet.

Barcelona står med LaLigas yngste trup – generationsskiftet er markant
Hamza er del af et langt større generationsskifte på Camp Nou. Barça har nu den yngste trup i hele LaLiga, men mange af profilerne har allerede stor erfaring.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder