Live – Mest populære fodboldnyheder

Redaktionen

Liverpool taber lokalderby

Den engelske danskerklub er i frit fald. Klubben tabte igen i dag.

The reds har blot skrabet seks point sammen i syv kampe. I dag gæstede Liverpool Goodison Park uden nogle danskere i startopstillingen.

Kampen var plaget af brutale tacklinger og hårdt spil. Første store chance til gæsterne kom først efter 20 minutters spil. Et hovedstødsforsøg fra den spanske landsholdsangriber, Fernando Torres, tvang Mark Howard ud i en flot redning.

Få minutter senere løb hjemmeholdets back, Seámus Coleman, forbi et sløvt Liverpool forsvar og leverede en flot aflevering til Tim Cahill, der bragte Everton foran 1-0.

I anden halvleg førte en dårlig clearing af Liverpools græske midterforsvarer, Sotirios Kyrgiakos, til det andet mål. Kyrgiakos headede bolden ud til Mikel Arteta, som sparkede bolden ind bag en chanceløs Pepe Reina.

Hjemmeholdet fortsatte med at skabe store chancer, men kampen endte 2-0.

Liverpool er for alvor i krise og ligger fortsat under nedrykningsstregen. Der rygtes flere nye ansigter til Anfield Road til vinter. Det bliver spændende at se om klubben formår at nå sin målsætning med nye indkøb. The Reds har meldt ud, at de går efter en top fire placering.

Everton FC-Liverpool FC: 1-0 (2-0)
1-0: Tim Cahill (34)
2-0: Mikel Arteta (56)

Dommer: Howard Webb

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder