Liverpool ruster sig til livet efter Salah
Efter at have hentet Florian Wirtz tidligere på sommeren, er det endnu en offensiv investering med blikket rettet mod fremtiden. Ekitike, der netop er fyldt 23, scorede 22 mål i sidste sæson – heraf 15 i Bundesligaen – og var blandt ligaens mest skudlystne spillere med over 3,7 afslutninger pr. 90 minutter.
Liverpool vendte blikket mod Ekitike, da Newcastle ikke ønskede at forhandle om Alexander Isak, og franskmandens spillestil og fysiske profil matcher klubbens krav. Han er hurtig, teknisk og udfordrer gerne fra venstresiden – en spillertype, der passer godt ind i Liverpools angrebsmønster.
Ekitike har tidligere været i Paris Saint-Germain, men fik ikke sit gennembrud blandt stjerner som Messi, Neymar og Mbappé. I stedet fandt han fast spilletid og selvtillid i Frankfurt, hvor han i denne sæson scorede mod samtlige hold i Bundesligaens top-5 og leverede stærke præstationer i Europa League.
Selvom afslutningsevnerne ikke altid har matchet hans mange chancer – han underpræsterede sine expected goals markant – ser Liverpool tilsyneladende potentialet til at forfine hans evner, som det også skete med Salah og Nunez.
Skiftet markerer endnu en Bundesliga-import for Liverpool, der i forvejen har fået succes med profiler som Firmino, Szoboszlai og Konaté. Samtidig er handlen et tydeligt signal om, at klubben allerede nu arbejder strategisk mod tiden efter Salah.
Hvis aftalen bliver gennemført, vil Ekitike være blandt de dyreste køb i Liverpools historie – og måske et nyt offensivt omdrejningspunkt i klubbens næste storhold.