Live – Mest populære fodboldnyheder

Redaktionen

Lampard misser storkampe

Midtbaneveteranen er endnu ikke kommet sig over sin operation, og det betyder afbud til en række store opgør.

Frank Lampard har ikke spillet i over en måned, og nu bekræfter hans manager at veteranen er ude i mindst to uger endnu. Det betyder at han går glip af Chelseas kampe mod Marseille i Champions League og Arsenal i Premier League, samt det engelske landsholds kvalifikationskamp mod Montenegro.

– Han kan ikke spille tirsdag. Vi skal bruge mere tid end vi havde regnet med på at give ham hvile. Om et par dage er der landskampspause, og han vil være klar til første kamp efter pausen, siger Carlo Ancelotti til BBC.

Samtidigt sendte Chelsea-manageren også en hilsen til den engelske landstræner Fabio Capello, der står overfor at skulle udtage truppen til Englands kvalifikationskamp mod Montenegro.

– Han spillede ikke for os, så jeg tror ikke at han vil være i stand til at spille for landsholdet, erklærede Ancelotti.

Dermed tyder meget på at Lampard heller ikke vil være at finde på landsholdet denne gang. Han har allerede misset kvalkampene mod Bulgarien og Schweiz. For Chelsea er det ikke blevet til kampe siden 2-0 sejren over Stoke 28. august. Tre dage senere blev midtbanespilleren opereret for brok, og har siden døjet med smerter omkring arret.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder