Lamine Yamal sparkede kampbolden op på anden tribune som en gave til Barcelona-fansene, da dommeren fløjtede til pause mod Alavés.
Bolden blev hurtigt sendt rundt mellem tilskuerne, som brugte den til billeder, mens en bolddreng forsøgte at få den tilbage. Ifølge 3Cat lykkedes det ikke i første omgang.
Til sidst gik to medlemmer af den private sikkerhed på Camp Nou op på tribunen. De fik fat i bolden uden problemer og sendte den tilbage til banen efter omkring fem minutter.
Kampboldene har samtidig en høj økonomisk værdi og er i denne sæson udstyret med elektroniske chips, der bruges som hjælp i dommerarbejdet. Episoden gav derfor fansene nogle få minutter med Yamals bold, inden den igen var tilbage ved banen.
Flick afslører særlig pausesnak med Lamine Yamal
Hansi Flick tog en særlig snak med Yamal i pausen mod Alavés. Træneren forklarede bagefter, hvilket element han ville have tilbage i kantspillerens spil.
Lamine Yamal overhaler Johan Cruyff på Barcelonas målliste
De to scoringer mod Alavés løftede Yamal op på 61 officielle Barcelona-mål og sendte ham forbi Johan Cruyff på klubbens historiske målliste.
Yamal slog Cubarsí med to point i tæt Barça-duel
Yamal vandt ungdomsprisen ved Ballon d’Or, men de offentliggjorte stemmer viste en ekstremt tæt intern Barcelona-duel med Pau Cubarsí.






























