Live – Mest populære fodboldnyheder

Niklas Gerster

Kombineret EM-trup: Gruppe A

Vi vurderer styrkeforholdene imellem nationerne i Gruppe A. Se herunder hvilke 26 mand der har klaret cuttet EM-gruppen bestående af Tyskland, Skotland, Schweiz og Ungarn.

Her på Indkast.dk er vi godt i gang med opvarmningen til EM, og nu har vi kastet os over den svære øvelse at vurdere styrkeforholdet i grupperne. 

Det kan lettest gøres ved at kigge trupperne i sømmene og vurdere niveauet spiller for spiller. 

Så hvis man skulle udtage en trup på 26 mand, som består af spillere fra Tyskland, Schweiz, Skotland og Ungarn fra Gruppe A, hvordan ville holdet så se ud? 

Vores bud på en startellever samt de 15 reserver ville se således ud: 

4-3-3-formation: 

Manuel Neuer (Tyskland)

Joshua Kimmich (Tyskland)Manuel Akanji (Schweiz)Antonio Rüdiger (Tyskland)Andrew Robertson (Skotland)

Toni Kroos (Tyskland)Dominik Szoboszlai (Ungarn)Jamal Musiala (Tyskland)

Leroy Sane (Tyskland)Kai Havertz (Tyskland)Florian Wirtz (Tyskland)

Reserver:Marc-Andre ter Stegen (Tyskland)Yann Sommer (Schweiz)Jonathan Tah (Tyskland)Nico Schlotterbeck (Tyskland)Fabian Schär (Schweiz)Maximilian Mittelstädt (Tyskland)John McGinn (Skotland)Remo Freuler (Schweiz)Granit Xhaka (Schweiz)Scott McTominay (Skotland)Robert Andrich (Tyskland)Ilkay Gündogan (Tyskland)Thomas Müller (Tyskland)Niclas Füllkrug (Tyskland)Deniz Undav (Tyskland)

Ikke overraskende har EM-værterne flest spillere repræsenteret, da hele 17 tyskere er udvalgt. Schweiz har næstflest med, da vi her har medtaget 5 spillere i alt.

For Skotland er der blevet plads til 3 spillere, imens Dominik Szoboszlai er den eneste ungarer, som er vurderet god nok til at være med i denne imponerende trup.

Liverpool-profilen går til gengæld direkte ind i startopstillingen, som udover Manuel Akanji fra Schweiz og Andrew Robertson fra Skotland kun består af tyske spillere.

Live – Mest læste håndboldnyheder

Mest læste ishockeynyheder

Kommer snart