Live – Mest populære fodboldnyheder

Redaktionen

– Jeg skulle ikke have forladt Arsenal

Han vendte i denne sæson tilbage til Premier League efter et miserabelt ophold i Barcelona. Nu spiller han for en beskeden engelsk klub.

For to år siden forlod hvidrusseren, Alexander Hleb, Arsenal til fordel for Barcelona. Her formåede den 29-årige midtbanespiller ikke at bide sig fast på det stjernespækkede Barcelona-hold. Den tidligere Arsenal-spiller er i den kommende sæson udlejet til Birmingham City. Hleb fortryder nu, at han forlod Arsenal i sin tid:

– Selvfølgelig var det en fejl at forlade Arsenal, men nu er det sket. Det er ikke mange spillere som siger nej til Barcelona. Jeg vandt Champions League med Barcelona i 2009, men jeg spillede ikke særlig meget. Jeg mistede både min form og min selvtillid, fortalte hvidrusseren til soccer365.

Den nye Birmingham-spiller er sikker på, at han i denne omgang har taget det rette valg ved at takke ja til en lejeaftale med Birmingham City.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder