LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Niklas Gerster

Højlund havde det hele: Tidligere assistent tror stadig på ham i United!

Rasmus Højlunds anden sæson i Manchester United lakker imod enden, og han har slet ikke taget de håbede udviklingsskridt med afsæt i hans første sæson. Men en tidligere United-assistent har stadig stor fidus til ham!

- Da jeg var i United, havde vi Benne McCarthy som angrebstræner, og han spillede en vigtig rolle for Rasmus. Vi så hans arbejdsindsats, hans tekniske kvaliteter, og det faktum at han er god til at lære. Jeg tænkte, at han havde det hele. Han er også mentalt stærk. Jeg prøver ikke at forsvare ham, men jeg tænker virkelig, at han i sidste ende kommer til at være ok.

Sådan lyder nogle af de opløftende perspektiver på den meget omdiskuterede 22-årige Manchester United-angriber Rasmus Højlund fra hans tidligere assistenttræner Mitchell van der Gaag.

Ordene er udtalt til det engelske medie BBC Sport, hvor hollænderen som var assistenttræner for United under Erik ten Hag altså understreger, at han stadig tror Højlund kan blive forløst i United.

Udover de positive ord omkring den danske landsholdsangriber peger van der Gaag også på, at Højlund i sin første sæson leverede fornuftigt output, og at det er vigtigt i dommen af ham: 

- Hans første år i United var ikke det letteste, men han scorede mål, og jeg synes at det i sidste ende var meget positivt. Men unge spillere har brug for en stærk kerne af erfarne spillere til at hjælpe dem. Hvis man ser på Rasmus, Kobbie Mainoo og Alejandro Garnacho, så er de stadig unge spillere, men man associerer bare United med et meget højt præstationsniveau, og folk forventer bare mere fra dem. 

Således pointerer van der Gaag altså, at den hårde dom af Højlund skyldes, at mange glemmer, at det sportslige niveau United er på lige nu, bare ikke matcher med klubbens selvforståelse.

Og den tidligere United-assistent opsummerer meget godt sine perspektiver på Højlund-vurderingen med følgende udtalelse:

- Folk er meget hurtige til at sige: “Åh han er ikke god nok, fordi han ikke scorer og fordi blah, blah, blah!” Men det er en kombination af alder, presset af sammenligninger med angribere i fortiden og prisskiltet der gør det svært.

Højlund scorede for nyligt sit blot fjerde Premier League-mål i denne sæson, og har haft lidt mere optur senest. Men hans klubsituation til sommer ser stadig ud til at være meget oppe i luften.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder