LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Patrick Andersen

Højlund har meget at bevise

Rasmus Højlund har ikke spildt tiden efter sit skifte fra Manchester United til Napoli. Den 22-årige dansker, der blev udlejet på en sæsonlang aftale med mulighed for køb, blev hurtigt set i aktion med Napolis førstehold allerede dagen efter sin landskampsperiode med Danmark.

Højlund rejste 800 kilometer fra Grækenland efter Danmarks 3-0-sejr i VM-kvalifikationen, hvor han selv scorede kampens tredje mål assisteret af tidligere United-holdkammerat Patrick Dorgu. Allerede tirsdag eftermiddag trænede han med Napoli på Castel Volturno-træningscenteret, klar til weekendens opgør mod Fiorentina og med udsigt til Champions League-kampen mod Manchester City i midtugen.

I sin første klubinterview udtrykte Højlund sin motivation og ambitioner: "Jeg kommer med meget at bevise, jeg vil vise mig frem i Italiens bedste hold, og Napoli bliver rigtig, rigtig godt. Jeg arbejder altid hårdt, jeg vil give alt på banen for holdet – score mål, skabe chancer og kæmpe for alt," sagde han.

"Jeg har set frem til denne mulighed, er meget taknemmelig og vil gøre mit bedste for at vinde noget igen i år og gøre både fans og klub stolte."

Højlunds hurtige indtræden i Napolis trup sender et klart signal om hans professionalisme og vilje til at slå igennem på ny i Serie A.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder