Live – Mest populære fodboldnyheder

Patrick Andersen

Godt nyt til FCK: To stjerner ude før europæisk kamp

Når Røde Stjerne torsdag aften tager imod FC København på det frygtede stadion Rajko Mitić i Beograd, må den serbiske mesterklub klare sig uden to helt centrale profiler.

Cheftræner Albert Riera bekræfter, at hollænderen Derrick Luckassen sidder ude med en skade, mens den lynhurtige offensivprofil Osman Bukari må se til fra tribunen på grund af karantæne.

Det dobbelte fravær rammer serberne på et yderst sårbart tidspunkt forud for opgøret i Conference League-ligafasen, hvor Røde Stjerne i forvejen er presset efter et overraskende 2-3-nederlag mod FC Lugano i første spillerunde.

Tabet af Luckassen tvinger Riera til at omrokkere i bagkæden mod et københavnsk mandskab, hvis offensive bredde spanieren selv betegner som modstanderens største trussel. Samtidig koster Bukaris karantæne en afgørende dimension af fart og uforudsigelighed i værternes omstillingsspil.

Albert Riera slår dog fast, at skaden til Luckassen og Bukaris karantæne er de eneste bump på vejen i truppen:

“Lukasen kan ikke spille, og Bukari er suspenderet. Resten af truppen er klar og sultne efter en sejr. De andre spillere er friske, og jeg har allerede besluttet mig for, hvem der starter inde,” lød det fra den spanske cheftræner på pressemødet.

Trods mandefaldet i defensiven og på kanten nægter Røde Stjerne-bossen at gå på kompromis med sin offensive filosofi, når FCK gæster Beograd:

“Mit hold vil have bolden, og vi spiller med højt pres. Det ændrer vi ikke på,” fastslog Riera forud for det vigtige europæiske slag.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder