Glem Vinicius - ham her dribler meget bedre!
Lamine Yamal kan flytte bolden hurtigt. Så hurtigt at mange modstandere næsten ikke tør gå i ham, når han har bolden for fødderne.
En afventende tilgang bliver tit valgt, når Yamal dækkes op. Dobbeltgardering, hvor flere spillere har til opgave at stække den 17-årige vidunderdreng, bruges også næsten altid af Barcelonas modstandere.
Lamine Yamal har i denne sæson haft 144 succesfulde driblinger. Nummer 2 på listen - Real Madrids Vinicius - er kun oppe på 99.
Jo, det er ikke for ingenting, at Barcelona vil gøre alt for at holde på Yamal i mange år frem. Han er faktisk kun lige begyndt.
Lamine Yamal mangler dog at score nogle mål i denne sæson. Han kan passende lukke munden på diverse kritikere i aften mod Benfica.
En vild dribling eller to skal det også nok blive til!