Efter at have forladt FC Midtjylland denne sommer i en transfer på syv millioner euro (omkring 52 millioner kroner) har Lee Han-beom fået en flyvende start i belgiske Club Brugge. Men uden for banen trækker rødderne i Sydkorea stadig store veksler på den 24-årige forsvarsstjerne.
I et interview med det belgiske medie Het Laatste Nieuws, gengivet af Voetbalprimeur, løfter midtstopperen sløret for de opsigtsvækkende forpligtelser, han fortsat er bundet af over for det sydkoreanske militær.
Som udgangspunkt skal alle sydkoreanske mænd aftjene halvandet års værnepligt. Lee sikrede sig dog en delvis dispensation, da han vandt guld med U23-landsholdet ved Asian Games. Helt fri slipper han dog langtfra.
“Jeg er forpligtet til at udføre samfundstjeneste. To timer ad gangen taler jeg med teenagere om fodbold og om livet. Det sker to til tre gange om ugen mellem klokken 14 og 16 som en del af militærprogrammet. I alt skal jeg nå op på 544 timer over en periode på to år og ti måneder. Det hele foregår over FaceTime,” forklarer Lee Han-beom.
De digitale samtaler fra Belgien er dog kun den ene del af aftalen. Når sæsonen med Club Brugge slutter, bliver feriestemningen hurtigt skiftet ud med fuld militærmundering:
“Efter sæsonen skal jeg tilbage til Sydkorea på bootcamp. Fire uger i træk – jeg kommer til at bruge min sommerferie i hæren. Hvad jeg skal lave der? Skyde, vel. En slags grundtræning, tænker jeg. Og nå ja, gennemføre øvelser iført gasmaske.”
De opsigtsvækkende forpligtelser har dog ikke hæmmet sydkoreaneren på grønsværen. Under cheftræner Ivan Leko har den tidligere FCM-profil øjeblikkeligt bidt sig fast i startelleveren i den bedste belgiske række og ligner allerede en stor profil for Blauw-Zwart.
Vender FCM-ikon hjem?
Lee Han-beom var allerede tidligere på sommeren sat i forbindelse med et salg fra FC Midtjylland, hvor et muligt exit kunne efterlade et hul i den centrale defensiv.
FC Midtjylland slår FCK og Brøndby: Sender flest spillere til VM 2026
Lee Han-beom var blandt de fire FC Midtjylland-spillere, der blev udtaget til VM 2026, hvor sydkoreaneren repræsenterede sit hjemland.
FCM under lup før pokalfinalen: Brasiliansk og sydkoreansk visit
Lee Han-beom var en del af FC Midtjyllands trup frem mod pokalfinalen mod FCK, hvor Indkast fulgte den sidste træning tæt i Herning.




























