Live – Mest populære fodboldnyheder

Magnus Nyby

Gabriel Jesus åbner døren for Arsenal-exit

Gabriel Jesus har Serie A øverst på ønskelisten, mens Napoli arbejder på at hente Arsenal-angriberen.

Gabriel Jesus er meget åben for et skifte til Serie A. Napoli fortsat arbejder på at gøre brasilianeren til en del af klubbens offensiv.

Ifølge Gazzetta dello Sport har Napoli haft kontakt til spillerens lejr siden begyndelsen af juni. Dengang var der tale om indledende sonderinger. Samtidig blev det gjort klart over for Jesus, at han kunne blive klubbens primære offensive mål, hvis Napoli først fik styr på en række afgange.

Den situation er fortsat gældende.

Napoli arbejder nemlig på flere fronter. Især Romelu Lukakus fremtid kan få stor betydning for mulighederne for at hente Gabriel Jesus. Den belgiske angriber skulle være nået til enighed med Fenerbahce om de personlige vilkår. Nu mangler klubberne at finde en aftale om transfersummen.

Napoli har oprindeligt ønsket omkring 12 millioner euro for Lukaku. Ifølge Gazzetta dello Sport er klubben nu angiveligt villig til at gå ned i pris, hvis Fenerbahce tilbyder omkring 7-8 millioner euro inklusive bonusser.

Et salg af Lukaku vil samtidig frigive plads og økonomi til at gå videre med Gabriel Jesus.

Den brasilianske angriber skulle være særdeles interesseret i et skifte til Italien og har Serie A øverst på sin ønskeliste. For Jesus handler situationen også om at få afklaret fremtiden hurtigt.

Han har fortsat kontrakt med Arsenal frem til sommeren 2027. Hans nuværende situation i London gør et skifte stadig mere aktuelt. Gazzetta vurderer, at det vil være risikabelt for brasilianeren at blive i Arsenal som en spiller uden en fast rolle. Dette kan gælde hele vejen frem til slutningen af transfervinduet.

En lejeaftale er heller ikke nødvendigvis en simpel løsning. Med blot ét år tilbage af kontrakten vil Arsenal ifølge mediet kun være åbne for en lejeaftale, hvis den indeholder en obligatorisk købsoption.

Napoli skal derfor først have flere brikker på plads, men interessen for Gabriel Jesus er reel. Samtidig skulle Fenerbahce også have vist interesse for brasilianeren, hvilket kan gøre Lukaku-handlen endnu mere interessant for Napoli.

Hvis Lukaku forlader klubben, kan det dermed blive det afgørende skridt, der åbner døren for Gabriel Jesus.

Lukaku har tidligere været sat i forbindelse med en rolle som reserve for Rasmus Højlund i Napoli. Men belgieren har gjort det klart, at han ikke ønsker at være andetvalg. Læs mere om den historie her.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder