Live – Mest populære fodboldnyheder

Patrick Andersen

Frygter britisk forbandelse: Danmarks landstræner slår alarm

Wales’ samtidige sejr over Norge har åbnet Nations League-gruppen på vid gab.

Indkast.dk i Parken

Portugal har taget samtlige point i toppen, mens Danmark, Norge og Wales alle står noteret for sejre på kryds og tværs. Brian Riemer afviser dog, at søndagens udekamp i Cardiff er et knald-eller-fald-opgør med kniven på struben for det danske hold.

“Jeg synes faktisk ikke, det er kniven på struben. Det er klart, at vi tager til Wales for at vinde, men som kampen udvikler sig, er ét point heller ikke det værste resultat. Får vi uafgjort, er vi fortsat foran Wales i det indbyrdes regnskab forud for de sidste to kampe, hvor vi blandt andet har Norge hjemme i Parken. Men vi går benhårdt efter sejren,” understregede Riemer.

Landstræneren advarer dog kraftigt mod at undervurdere den britiske modstander på deres egen hjemmebane:

“Danmark har historisk set altid haft det svært mod mandskaber fra de britiske øer, uanset om det er Nordirland, Skotland, Wales eller England. De er et ‘special breed’. Vi underkender på ingen måde et walisisk mandskab, der lige har slået Norge, og vi er fuldt bevidste om, at vi skal ramme vores absolutte topniveau for at få point med hjem.”

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder