Frenkie de Jong begyndte at drible frem fra en dyb position, selv om Willem II-træner Jurgen Streppel havde bedt sine spillere om at slippe bolden i de bageste kæder. Træneren blev rasende og råbte fra sidelinjen, men den unge De Jong fortsatte uanfægtet.
Det fortæller den tidligere holdkammerat Robbie Haemhouts til Voetbal International om en træning, hvor De Jong som helt ung var kommet med omkring Willem II’s førstehold. Haemhouts var selv 29 år og husker, at han var i tvivl om, hvorvidt træneren havde ret i sin kritik, eller om den unge midtbanespillers evner burde have mere plads.
– Det gik simpelthen ind ad det ene øre og ud ad det andet hos ham, siger Haemhouts.
Han fortæller, at en tilsvarende skideballe ville have slået ham selv helt ud. Hos De Jong så han derimod en usædvanlig tro på egne evner, og han genkender senere den samme lyst til at føre bolden frem fra hans spil i Ajax og Barcelona.
Fra Willem II til Ajax’ europæiske gennembrud
Ajax hentede Frenkie de Jong i 2015, efter at han havde været en del af både ungdomsarbejdet og førsteholdsmiljøet i Willem II. I Amsterdam fik han efterhånden en central rolle på midtbanen og var med på det Ajax-hold, der nåede Champions League-semifinalen i 2018/19.
Barcelona offentliggjorde aftalen med Ajax i januar 2019. Transfersummen var 75 millioner euro (omkring 560 mio. kroner) med mulighed for yderligere 11 millioner euro (cirka 82 mio. kroner) i bonusbetalinger. Skiftet trådte i kraft den 1. juli samme år.
Hollandsk rekord og en ny plads i forsvaret
Den 3. november nåede De Jong sin officielle Barcelona-kamp nummer 300, da holdet slog Aston Villa 3-0 i Champions League. Dermed havde han spillet flere kampe for klubben end nogen anden hollænder. Philip Cocu står noteret for 292 og Ronald Koeman for 264.
I efteråret er De Jong også blevet brugt i midterforsvaret. Han blev skiftet ind mod Real Madrid den 25. oktober og begyndte inde som midterforsvarer mod Alavés den 31. oktober, inden han igen fik spilletid mod Aston Villa.
Efter Villa-kampen forklarede Hansi Flick, at De Jong træner godt, men endnu ikke er helt oppe på sit fysiske niveau efter sit fravær. Træneren vil derfor gradvist bygge hans spilletid op.
De Jongs træningsform vækker opsigt i Barcelonas omklædningsrum
Da Frenkie de Jong vendte tilbage efter knæskaden, lagde flere i Barcelonas omklædningsrum mærke til noget velkendt. Det stod især klart i én bestemt type situationer på banen.
Flick sender klar besked til Barça-talent – De Jong testet som løsning
Flick prøvede De Jong på en anden plads i Barcelonas bagkæde. Samtidig fik et andet talent en klar besked, som kunne åbne døren til hans første officielle minutter.
De Jong runder 300 Barça-kampe – svarer på støjen omkring sig
Da De Jong passerede en særlig milepæl mod Aston Villa, satte han også ord på den tilbagevendende debat om sin plads i Barcelona. Træneren havde sin egen vurdering.




























