Hos Serie B-mandskabet Pisa har de en større danskerkoloni, og den centralitalienske klub kæmper aktuelt med om de tre oprykningspladser til den bedste italienske række.
En kamp som led lidt af et knæk i weekenden, hvor Pisa tabte 3-2 ude imod de direkte konkurrenter Spezia. Men på trods af nederlaget er der flere af klubbens danskere, som høster roser for kampen.
Hos den italienske sportsavis Quoditiano Sportivo har de uddelt karakterer til spillerne på baggrund af kampen, hvor særligt det 21-årige angrebsfænomen Henrik Meister fremhæves.
Meister fik nemlig endelig hul på målkontoen i ottende kampforsøg efter, at han blev udlejet til Pisa fra Rennes. Meister fik således en pæn kampvurdering på 6,5 ud af 10.
Også den tidligere AaB-midtbanespiller, 28-årige Oliver Abildgaard, kunne glæde sig over at få sjældne 90 minutter på banen. Han leverede også en solid indsats, og fik karakteren 6,5.
Med ni ligakampe tilbage er der derfor lagt op til en sand gyser omkring oprykningspladserne. 1. – og 2. pladsen giver direkte oprykning, hvortil førerholdet Sassuolo er hele ni point foran Pisa.