Flere Pisa-danskere får flotte karakterer efter gyser
Hos Serie B-mandskabet Pisa har de en større danskerkoloni, og den centralitalienske klub kæmper aktuelt med om de tre oprykningspladser til den bedste italienske række.
En kamp som led lidt af et knæk i weekenden, hvor Pisa tabte 3-2 ude imod de direkte konkurrenter Spezia. Men på trods af nederlaget er der flere af klubbens danskere, som høster roser for kampen.
Hos den italienske sportsavis Quoditiano Sportivo har de uddelt karakterer til spillerne på baggrund af kampen, hvor særligt det 21-årige angrebsfænomen Henrik Meister fremhæves.
Meister fik nemlig endelig hul på målkontoen i ottende kampforsøg efter, at han blev udlejet til Pisa fra Rennes. Meister fik således en pæn kampvurdering på 6,5 ud af 10.
Også landsmanden og angriberkollegaen Alexander Lind fik en pæn karakter på 6. Den 22-årige tidligere Silkeborg-angriber var indblandet i første scoring, hvor hans afslutning førte til et selvmål.
Også den tidligere AaB-midtbanespiller, 28-årige Oliver Abildgaard, kunne glæde sig over at få sjældne 90 minutter på banen. Han leverede også en solid indsats, og fik karakteren 6,5.
Det var dog en slem sten i skoen for Pisa, da Spezia med sejren nu ånder dem i nakken på 3. pladsen, hvor de nu aktuelt kun har tre point op til danskerklubben.
Med ni ligakampe tilbage er der derfor lagt op til en sand gyser omkring oprykningspladserne. 1. – og 2. pladsen giver direkte oprykning, hvortil førerholdet Sassuolo er hele ni point foran Pisa.